Genel Koşullar – Prime Car Rental | Transfer | Travel

Kiralama için gerekli evraklar ve koşullar

 • Araç, aksesuarları ve anahtarı (varsa diğer anahtarları) ile birlikte sizin sorumluluğunuzdadır. Aracı kullanmadığınız her durumda kilitli tutunuz ve size verilmiş veya araca monte edilmiş bir güvenlik cihazı mevcutsa onu kullanınız. Hasara neden olabilecek kötü hava koşullarına karşı aracı korumalısınız. Doğru ve uygun yakıt kullandığınızdan emin olunuz. Yağ ve motor sıcaklık seviyelerini kontrol ediniz ve lastik havalarını olması gereken düzeyde tutunuz.
 • Güvenli, yol koşullarına ve hız sınırlarına uyarak aracı kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Kiralama sözleşmesi devam ettiği sürece, aracın “sahibi” konumunda olarak, otomobili 13.10.1983 tarihli 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ve 26901 sayılı Trafik Kurallarına uyarak kullanmalısınız. Daha sonra ortaya çıkacak herhangi bir suç, park cezası, trafik cezalarının sorumluluğu size aittir. Buna ek olarak, sizden talep edilmesi durumunda, şahsınızla ve yanınızda ek sürücü ile ilgili istenen tüm bilgileri vermekle yükümlüsünüz. Bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak vermemeniz durumunda tüm sorumluluk tarafınıza aittir. Bu paragrafta izah edilen zorunluluklardan dolayı, araç bize iade edilene kadar kiralama sözleşmesi yürürlükte kalacaktır.
 • Tüm filomuzdaki araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralama sürenizin sonlandığında, HGS kullanım bilginiz ofislerimize ulaşır ve geçiş ücreti kredi kartınızdan tahsil edilir. Geçiş ücreti ile ilgili tahsilat süreci Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olduğu için olağan sürelerden daha geç tahsilat yapılabilmesi mümkündür.
 • Aracın köprü ve çukurlar gibi düşük seviyeli yerlere vurması, dağlık vb. arazi, bataklık ve kumsalda kullanılması sonucu olacak tüm zararlar ile bu yerlerde kullanılması nedeniyle aracın motor veya diğer bölümlerine su girmesi sonucu oluşan hasarların sorumluluğu size aittir. Araçta hiçbir değişiklik yapmamanız gerekmektedir. Tavana port bagaj takılması ya da bisiklet taşıma askıları için ofislerimize başvurunuz, onayımız dışındaki uygulamalarda sorumluluk size aittir.
 • Aracı ve hiçbir parçasını satamaz, kiralayamaz ya da elden çıkartamazsınız. Herhangi bir kişiye araç üstünde yasal haklar tanıyamazsınız ve kendi haklarınızı devredemezsiniz. Güvenlik nedeniyle, hiçbir koşulda fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini tamamlamayınız. Gösterge tablosunda herhangi bir uyarı ışığı yanması veya düşük yağ düzeyleri görülmesi halinde derhal bizimle temasa geçiniz.
 • Herhangi bir yazılı izin olmaksızın herhangi bir kişinin araç üstünde çalışmasına izin vermemeniz gerekmektedir. Eğer size onay verirsek, yapılan işle ilgili harcamaları belgelemeniz durumunda tarafınıza ödeme yapılacaktır.
 • Araçla ilgili herhangi bir aksaklık tespit ettiğinizde hemen bizi uyarmanız gerekmektedir.

Sürücü Belgesi ve Yaş Sınırlamaları

Kiralama yapılabilmesi için ehliyet ve yaş şartları kiralayan ve ek sürücüler için aşağıdaki gibidir:

Ekonomik sınıf: En az 2 yıllık geçerli ehliyet ve 21 yaşını doldurmuş olmak.
Orta Sınıf: En az 2 yıllık geçerli ehliyet ve 23 yaşını doldurmuş olmak.
Üst ve Lüx Sınıf: En az 3 yıllık geçerli ehliyet ve 26 yaşını doldurmuş olmak.

Kiralama Süresi

Araç kiralama minimum süresi günlük kiralamalarda 24 saat, aylık kiralamalarda ise 30 gündür.

Fiyatlara Dahil Olmayan Hususlar

 • Günlük araç kiralama hizmetinde kilometre kullanım hakkı günlük 300 km olmak şartı ile 7 gün ve üzeri kiralamalarda, 3000 km ile sınırlıdır.
 • Kilometre aşım ücreti araç grup bazında değişkenlik göstermekte olup detaylı bilgiyi ofislerimizden alabilirsiniz.
 • Akaryakıt, ek güvence paketleri, Tek -Yön Ücreti, Ofis müsaitlik durumuna göre Teslim Etme / Teslim Alma Ücreti (0-26 km arası), Bebek Koltuğu, Ek Sürücü ile Köprü ve Otoyol Geçiş Cihaz- Kart Kullanım Ücreti ayrıca hesaplanır.

Tek Yön Ücretleri

Aracın bir şehirden teslim alınıp başka bir şehre iadesi durumunda öngörülmüş olan tek yön ücreti uygulanır. Ücret bilgileri konum bazında değişiklik göstermekte olup rezervasyon aşamasında sorulabilir.

Kredi Notu

Geçerli Findex notuna sahip olmak.

Araç Grubu

Rezervasyonunuz araç grubu garanti edilerek onaylanmıştır. Herhangi bir marka garantisi yoktur. Ancak, İlgili ofise gittiğinizde uygunluk olması halinde rezerve ettiğiniz grupta yer alan marka araçlardan temin edebilirsiniz.

Ödeme - Kredi Kartı

 • Toplam kiralama tutarı ve güvence bedelleri, kiralamanın başında, aracı kiralayan kişiye ait kredi kartı ile tahsil edilir. Nakit ödeme, debit ve sanal kart uygulaması bulunmamaktadır.
 • Kiralamanın sonunda oluşabilecek olan fatura tutarı farkı ise kiralama noktasında tahsil veya iade edilir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz.
 • Kiralama sırasında adınıza düzenlenmiş ve geçerli kredi kartınıza araç gruplarına ve muafiyet bedellerine göre 1500.- TL – 3.500.- TL değişen tutarlarda bloke konulacaktır. Bankacılık işlemlerine bağlı olarak, bloke edilen ücretin hesabınıza yansıması, kiralamanızın bitiminin ardından olası ilave bir ödeme yükümlülüğü olmaması halinde mümkün olacaktır. Bu süre bankacılık işlemlerine bağlı olarak 5 – 15 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Buradaki gecikme nedeni bankacılık işleyişidir. Ofislerde nakit bloke ve nakit ödeme kabul edilmeyecektir. Kiralamalarda kredi kartında bloke miktarı artı kira bedeli dâhil olmak üzere yeterli limit olmaması, kiracı adına geçerli kredi kartı sunulamaması ya da ehliyet koşullarının sağlanamaması durumunda rezervasyon onaylansa dahi araç verilmeyecektir. Yerinde ödeme seçenekli yapılan rezervasyonlar için de yukarıda belirtilen koşullar aynı şekilde geçerlidir.  Kira ve depozito bedeli ofiste araç teslim anında tahsil edilir.

Provizyon Bedelleri:

Ekonomik sınıf: 1.500 ₺
Orta Sınıf: 2.000 ₺
Orta Üst Sınıf: 2.500 ₺
Üst ve Lüx Sınıf: 3.000 ₺
SUV: 5.000 ₺

Ek Sürücü Hizmeti

Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi ve/ veya kişilerce kullanılabilmesi için ek sürücüye ait Sürücü Belgesi bilgilerinin, ek ücretli olarak , Kira Sözleşmesi’ne eklenmesi ile mümkündür. Kira sözleşmesinde yer almayan kullanıcı ve ve ya kullanıcılar tarafından her hangi bir kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan ve gerekse aracı kullanan kişi / kişiler ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar.

Trafik Cezaları

Yürürlükte olan trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi trafik cezaları kullanıcıya aittir. Aracın kirada bulunduğu süre içinde oluşan ancak kiralama bitimi sonrasında elimize ulaşan trafik ve kaçak köprü, otoyol geçişi cezaları, kira anlaşmasında belirtilen kişi ve/veya firmadan tahsil edilir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir. Plakaya yazılan trafik cezalarında trafik cezası tarafımıza tebliğ edildiğinde indirimli olarak ödenmektedir ve müşterilerimizin kredi kartından tahsil edilmekte olup; eş zamanlı olarak trafik cezasına ait hizmet bedeli de uygulanmaktadır.

Önemli Notlar

 • Herhangi bir kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak derhal ve 24 saatten geç olmamak koşuluyla kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve kiralama yapılan ofise bilgi verilmesi zorunludur.
 • Aracın çalınması durumunda da derhal ve 24 saatten geç olmamak koşuluyla en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kiralama yapılan ofise bilgi verilmesi zorunludur. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3’cü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracıdan tahsil edilir. Aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda, kiralama yapılan ofisten destek talep edilmelidir.
 • Lütfen kiralama başlangıcında ve iadesi sırasında Araç teslim etme ve teslim alma formunun doldurulup karşılıklı olarak imzalandığından emin olunuz.
 • Kiralama süresini uzatmak, dönüş saatini ve gününü bildirmek için lütfen kiralamayı yaptığınız ofisi arayınız.
 • Aracın TEK TARAFLI olarak kazaya uğraması durumunda, (aracın) yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurarak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmalıdır.
 • ÇİFT TARAFLI kazalarda ise, aşağıdaki maddelerde bildirilen haller dışında, kazanın oluş şekline göre sürücüler, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağını tutanak üzerinde belirtilen şekilde doldurmakla yükümlüdürler.
 • Çift taraflı kazalarda, sadece aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı, trafik polisi tarafından düzenlenmektedir;
  • Sürücüde akıl sağlığı ve alkol şüphesi varsa,
  • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanıyorsa,
  • Kazaya karışan araçlardan biri resmi plakalı ise,
  • Kamuya ait eşyada zarar meydana geldiyse,
  • Kazada sadece 3. Kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
  • Kazaya karışan araçlardan birinin Trafik sigortası yok ise,
  • Trafik kazası ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanmışsa,
  • Kaza oluşunda karşı sürücüyle anlaşamamanız halinde

Hasar Güvence Paketleri Kapsamı Dışında Kalan Durumlar

 • Otomobili kullanan kişinin yasal sınırı aşan alkollü veya uyuşturucu etkisi altında karıştığı her kaza
 • Otomobilin sürücüsü sebebiyle trafik tarafından bağlanması
 • Otomobilin altının (Marş biyel, karter) kaza olmaksızın vurulması
 • Otomobilin koltuk döşemesinin yanması, sıvı dökülmesi, aşırı kirli teslim edilmesi
 • Otomobilin dağlık arazi, kumluk, bataklık, kumsal vb. trafiğe uygun olmayan yollarda otomobillerin tahammül güçlerine ve özelliklerine aykırı amaç, yer ve yollarda kullanılması, ralli, hız denemesi, motorlu sporlarda ve trafiğe kapalı alanlarda sürülmesinden dolayı oluşan hasarlar.
 • Yetkili servisler tarafından belirlenen ve rapor edilen özensiz, dikkatsiz veya aşırı zorlama sonucu oluşmuş hasar-arıza zararlardan kiralayan sorumludur.
 • Şahsi eşyalarınızın otomobilden çalınması, aracın anahtarının çalınması, suya düşmesi, ruhsat, plaka ve/veya avadanlık, jant kapağı ve stepne kayıpları, kiralanan ek ürünlerin kayıp ve zararları,
 • Sözleşmede kayıtlı olmayan sürücünün karıştığı kazalar ya da hasarlar
 • Doğal afetler sonucu oluşacak hasarlar.
 • Otomobilde kafessiz hayvan taşınması sonucu oluşan zararlar.
 • Kullanım hatası ve/veya dikkatsizlik, tedbirsizlik vb. nedenlerle (sayılanlarla sınırlı olmaksızın, hatalı vites değiştirilmesi nedeni ile şanzıman arızası, uyarı ışığı yandığı halde aracın kullanılmaya devam edilmesi nedeniyle oluşacak hasarlar, yakıttan kaynaklı arıza ve hasarlar vb.) oluşan her türlü mekanik ve elektrik dâhil olmak üzere tüm zararlar
 • Vandalizm, terör ya da toplumsal olaylar nedeniyle oluşan hasarlar
 • Kiralama sırasında doğru olmayan ya da eksik verilen bilgi sonucu yaşanan masraflar, hasar vb.
 • Mücbir sebep:

HGS/GEÇİŞ bedelleri

Türkiye’nin tüm ücretli otoyolları ve köprüleri, trafik akışının kontrolünü sağlamak için araçlarda (“Hızlı Geçiş Sistemi” veya HGS) kullanılmaktadır. HGS kullanım ücreti, kiralamanın ardından kiracının kredi kartından tahsil edilecektir.

Güvenceler

KAZA SİGORTASI (CDW)

Bu sigorta ile kaza sigortası sağlanmaktadır. Ancak araçlarımız muafiyetli sigorta kapsamında olduğundan her ne şartla ve şekilde olursa olsun -TL muafiyet bedeli kiralayıcı dan tahsil edilir.
Hasar muafiyeti kaldırılmak istenirse kiralama sırasında satış temsilcileri ile görüşerek ek ücret karşılığı SCDW sigortası satın alınabilir.
Araç Teslim Fişi üzerinde belirtildiği gibi, CDW / THW (Muafiyetli Hasar Koruma paketi- Hırsızlık koruma paketi) satın aldıysanız, araçta oluşan hasar veya çalınma teminatımız altındadır. Bu güvencenin muafiyetli olması, sizin mutlaka kısmi ödeme yapmak zorunda olduğunuzu göstermektedir. Araç Teslim Fişi üzerinde veya broşür ya da belgelerimizde yazılı olan güncel muafiyet bedelini ödemekle yükümlü olursunuz. Hasar muafiyet bedelleri ve güvenceler konusunda ofislerimizden ve rezervasyon merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

LCF (Lastik Cam Far Sigortası)

Bu koruma paketini almanız durumunda, trafik kazası olmaksızın meydana gelen lastik patlama ve yarılmaları, aracın camları, ön farları, sinyal lambaları ve dış aynalarının kırılması bedelleri karşılanır.

Ferdi Kaza Güvencesi(PAI):

1-) Sürücü ve araç içindeki kişileri limitleri dâhilinde güvence altına alan bir güvencedir. Araçta bulunan koltuk sayısı temel alınarak hesaplanmaktadır. Günlük kişi başına olan bu güvenceyi satın alırsanız kontrat üzerinde ayrıca belirtilecektir.

2-) Üçüncü şahıslara karşı sigortalamayla ilgili olarak yasal zorunluluğumuz bulunmaktadır. Bir kaza sonucunda, bir kişiyi yaralamanız, öldürmeniz veya malına maddi zarar vermeniz durumunda, resmi olarak belirtilmiş olan trafik sigortası limitleri geçerlidir (mülkiyete gelebilecek zararlarda Trafik sigortası kapsamındaki limitler geçerlidir). IMM güvencesi alarak olası kazalarda üçüncü şahıslara karşı trafik sigortasının teminat altına aldığı yasal sınırların üzerinde bir güvence sağlayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan nedir? FİLOMUZDAN SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Fiat Egea Manuel

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Renault Symbol

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Dacia Sandero

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Renault Clio HB

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Fiat Egea Otomatik

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Renault Clio HB

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Hyundai i20

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Citroen C Elysee

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Citroen C3

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Peugeot 208

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Citroen C3 Aircross

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Scoda Octavia

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Toyota Corrolla Hybrid

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Hyundai Bayon

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Renault Megane

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Hyundai Elentra Sedane

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Kia Cerato

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Volkswagen Jetta

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Opel Insignia

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Peugeot 3008

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Audi A3 Sedan

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Mini Cooper

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

BMW 2.16

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

BMW 3.20

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Peugeot 3008

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Nissan Quashqai

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Nissan Juke

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

DS7 Crossback

Günlük 0 ₺/ Başlayan Fiyatlar
SORUNUZ Dizel / Benzin Manuel / Otomatik SORUNUZ

Sorularınız mı var? HEMEN BİZE YAZIN
  Yol tarifi HEMEN TIKLA YOL TARİFİ AL

  Yol Tarifi